Oceń sprzedawcę Tauron

12345

Ocena 2.4/5 (723 głosy/ów)

Tauron taryfa G11, G12, G12w, G13 dla domu

Grupy taryfowe w jakich swoje oferty przedstawia Tauron są identyczne w całym kraju. Oferty prezentowane są dla odbiorców z taryfą jednostrefową - G11 - stała cena za kWh w ciągu doby lub do odbiorców z taryfą dwustrefową G12 - gdzie wyróżniamy cenę dzienną oraz nocną. Są też dwie dodatkowe grupy taryfowe, o których wspominamy poniżej:

 

Tauron taryfa G11

Stała cena za kilowatogodzinę to cecha najbardziej charakterystyczna dla tej taryfy, która jest w najwięksym stopniu wykorzystywana przez odbiorców nie tylko OSD Tauron, ale także całej Polski

 

Tauron taryfa G12 

Podział doby na 2 strefy daje możliwość wpływania na wysokość swojego rachunku, pomimo niezmieniającego się zużycia - tak najprościej można opisać taryfę G12, która charakteryzuje się tym że

w zależności od pory dnia, naliczana jest nam stawka dzienna (droższa) lub nocna (tańsza). 

 

Tauron taryfa G12w - weekendowa

Drugą grupą taryfową, w której występuje podział na dwie strefy opłat jest taryfa G12w. Jaka jest różnica pomiędzy grupą taryfową G12 a G12w? Polega ona na różnych godzinach obowiązywania ceny niższej tzw. taryfy nocnej oraz wyższej tzw. Taryfy dziennej. W przypadku taryfy G12w, niższa cena, w której taryfa nocna obowiązuje przypada na cały weekend. Stąd ozaczenie literą "w" na końcu stosowanej nazwy.

 

Tauron taryfa G12g i G12e

Taryfy G12g i G12e spotykane są na takich obszarach jak: jeleniogórski, wałbrzyski, czy też wrocławski. Czym różnią się grupy taryfowe G12g oraz G12e od G12? Godzinami obowiązywania taryfy nocnej. Od 1 stycznie 2019 roku w celu ujednolicenia czasu do rozliczeń odbiorcy rozliczający się w tych właście grupach taryfowych automatycznie zostaną przeniesieni do grupy taryfowej G12, chyba, że sami zdecydują sie na inną taryfę.

 

Tauron taryfa G13

Bardzo rzadko spotykaną taryfą wśród odbiorców indywidualnych jest ta, w której cena prądu zmienia się trzy razy w ciągu doby. Różnicowanie cen prądu w ciągu całego dnia ma na celu świadome jej zużywanie, w czasie obowiązywania najniższych cen prądu. Dzięki temu odbiorca energii elektrycznej może płacić niższe rachunki, a sprzedawca jeszcze lepiej zarządzać swoim profilem zakupu energii elektrycznej w ciągu dnia. Im taki profil bardziej wyrównany tym lepiej.

Taryfa nocna Tauron

W jakich godzinach obowiązuje taryfa nocna odpowiemy poniżej. Teraz kilka słów na temat samej nazwy taryfy: nocna. Jej nazwa wzięła się przede wszystkim od godzin jej obowiązywania, które w większości przypadają na noc. Nie jest to reguła, o czym możecie przekonać się patrząc na godziny obowiązywania cen w poszczególnych strefach taryfowych w firmie Tauron.

Tauron taryfy gdziny obowiązywania

Poniżej zestawienie obrazujące godziny obowiązywania poszczególnych stref w grupach taryfowych. Pamiętać trzeba, że do każdej strefy przypisana jest inna cena kWh. Chcąc mieć większy wpływ na wysokość rachunków za prąd warto zastanowić się nad zmianą grupy taryfowej, na taką, w której występuje więcej niż jedna strefa:

 

Taryfa G11 Taryfa G12 Taryfa G12w Taryfa G12e Taryfa G12g
Stała cena za kWh w ciągu dnia

Strefa nocna w godzinach według zasady:

10 godzin w ciągu doby z tego 8 następujących po sobie godzin z przedziału pomiędzy godzinami 22 a 7 oraz 2 następujące po sobie godziny z przedziału pomiedzy 13 a 16

Strefa nocna w godzinach:

Od poniedziałku do piątku: 13-15 oraz 22-6 rano

Wszystkie godziny doby sobót i niedziel oraz dni ustawowo wolnych od pracy

Strefa nocna w godzinach:

Od 21 do 7 rano oraz 13 do 15

Strefa nocna w godzinach:

Od 22 do 7 rano oraz 14 do 16 oraz od soboty od godziny 14 do poniedziałku do godziny 7